Studenckie Koło Naukowe Geografów

Ciekawostki Geograficzne- Opole, nie tylko miasto Polskiej Piosenki

2021-04-12
Województwo opolskie znajduje się w południowo-zachodniej części Polski, graniczy z Czechami i jest najmniejszym województwem w Polsce. Stolicą województwa jest miasto Opole, które jest nazywane Stolicą Polskiej Piosenki, a wszystko za sprawą największego w Polsce Festiwalu muzycznego, który rokrocznie gromadzi tysiące osób oraz setki artystów.
W Opolu znajduje się także wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają w te strony. Stare miasto, amfiteatr, w którym odbywa się festiwal, filharmonia, wieża Piastowska, zoo na wyspie Bolko – w tym mieście naprawdę nie ma nudy! Mimo wszystko, Opole nie jest tak bardzo kojarzone z turystyką, jak np. Wrocław w sąsiednim województwie. Ale nic straconego! Jeśli nie byliście jeszcze na Opolszczyźnie, macie czas aby to nadrobić! W Opolu znajdziemy także mnóstwo mostów, które łączą części miasta rozdzielone Odrą oraz kanałem Ulgi, Młynówki bądź Wińskim. Na dawnych murach obronnych miasta, tuż nad Młynówką, wybudowano spichlerze i kamienice – dziś widok ten, nazywany jest Opolską Wenecją. Ponadto, na Opolszczyźnie oprócz pięknych nizinnych krajobrazów rozciągających się na terenach uprawianych rolniczo, znajdziemy wiele innych ciekawych miejsc.
 
Czy wiecie, że w Polsce mamy pozostałości dawnego wulkanu? Góra św. Anny to miejsce, w którym 27 mln lat temu powstał wulkan (dowodem są badania radiometryczne tutejszych bazaltów; www.geopark-goraswanny.pl). Dzisiaj widzimy fragment komina wulkanicznego, czyli wypełniony zastygłą lawą przewód łączący dawny wulkan z komorą w głębi Ziemi. A jego stożkowa forma to efekt erozji. Bazalt był znacznie bardziej odporny na erozję niż otaczające go wapienie i tufy wulkaniczne, dlatego erozja, która następowała przez miliony lat, szybciej usuwała te skały, pozostawiając bardziej odporny komin, w postaci wyniesionego wzgórza. Obecnie, znajduje się tam geopark. Oprócz pozostałości wulkanu, w województwie Opolskim znajduje się wiele więcej interesujących geostanowisk, ale także znany JuraPark w Krasiejowie.
Nie jest to jednak zwyczajny Park Dinozaurów, który zapewnia rozrywkę dla dzieci. W okolicach Krasiejowa naukowcy odkryli bowiem ślady prehistorycznych gadów i płazów sprzed 230 mln lat, w tym najstarszego przodka dinozaurów, którego nazwano zgodnie z miejscem odkrycia – Silesaurus opolensis (śląski dinozaur spod Opola). Krasiejowskie złoża skamieniałości triasowych płazów i gadów należą do najbogatszych w Europie, a region ten stał się miejscem badań wielu paleontologów. Zachowane w dobrym stanie skamieniałości można zwiedzać w powstałym w tym miejscu Parku Jurajskim. Jest to miejsce, w którym w przyjemny sposób można spędzić czas, dowiadując się nowych ciekawostek o historii naszej planety, przy okazji świetnie się bawiąc! Na Opolszczyźnie znajduje się także fragment gór Opawskich, płaskowyż Głubczycki z żyznymi glebami i pięknymi lasami, jedna z najdłuższych w Polsce alei lipowych, a także Zamek w Mosznie przypominający Pałac Królewski… Ale o tym innym razem! Czekajcie po więcej wirtualnych przygód z Kołem Naukowym Geografów!
Wiktor Majewski

Studenckie Koło Naukowe Geografów