Studenckie Koło Naukowe Geografów

Poznaj swój region!- Malownicze Ostromecko

2021-03-03

Na sam początek zabierzemy Was na spacer po miejscowości Ostromecko. Szukacie miejsca na niedzielną ucieczkę z miasta? Lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu i przy okazji podziwiać piękną, zabytkową architekturę? A może po prostu macie ochotę na wycieczkę po lesie? W Ostromecku każdy znajdzie coś dla siebie.

Na początek kilka słów o tym gdzie znajduje się ta miejscowość. Ostromecko jest wsią położoną w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego, około 30 minut drogi samochodem od Torunia. Położenie Ostromecka na styku takich jednostek fizycznogeograficznych jak Dolina Wisły, Wysoczyzna Chełmińska oraz Zbocze Mariańskie wpływa na ogromną różnorodność krajobrazową miejscowości. Dodatkowym atutem są liczne zabytki z ciekawą i długą historią. Oto kilka z wielu miejsc, które warto odwiedzić będąc w Ostromecku.

Najpierw coś dla miłośników przyrody. Duża część Ostromecka położona jest na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, który utworzono w celu ochrony mozaikowatości krajobrazu lewobrzeżnej części Doliny Dolnej Wisły. Ponadto miejscowość położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów sieci Natura 2000.

W Ostromecku oraz w okolicy miejscowości znajdują się aż 4 rezerwaty przyrody. Rezerwat „Wielka Kępa Ostromecka” chroni pozostałość pierwotnej puszczy nadwiślańskiej i położony jest na najniższej terasie doliny Wisły. Kolejnym zasługującym na uwagę rezerwatem jest rezerwat fitocenotyczny Las Mariański. Głównym obiektem ochrony są tutaj cenne zbiorowiska leśne – grądowe i łęgowe. Las Mariański to również miejsce, gdzie eksploatowane jest źródło wody pitnej. Woda mineralna „Ostromecka” jest jedną z najstarszych marek wód butelkowych w Polsce!

W rezerwacie Linje spotkać można unikatowe (jedyne na obszarze niżu środkowo-europejskiego!) stanowisko brzozy karłowatej - reliktu epoki lodowcowej. W rezerwacie Reptowo chroni się natomiast kolonię czapli siwych.

Mówiąc o terenach chronionych w Ostromecku nie sposób nie wspomnieć o zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym. Powierzchnia tego utworzonego w XVIII wieku parku w stylu angielskim wynosi niemal 35 ha i znajduje się tam wiele gatunków drzew oraz krzewów.

Ostromecko może pochwalić się długą i ciekawą historią. Na uwagę z pewnością zasługują dwa pałace – Nowy oraz Stary - będące wizytówką miejscowości. Ponadto znajduje się tutaj zabytkowy, wybudowany w 1630 roku kościół. Warte zobaczenia jest również ukryte w parku Mauzoleum rodziny Schönborn-Alvensleben oraz pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim, na które natknąć się możemy spacerując po rezerwacie przyrody Las Mariański.

To jak? Zachęciliśmy Was do odwiedzenia Ostromecka?

Wiktor Majewski

Studenckie Koło Naukowe Geografów