Studenckie Koło Naukowe Geografów

Poznaj swój region!- Gdanisko to nie wszystko, atrakcje turystyczne Doliny Kwidzyńskiej

2021-04-28

Dolina Kwidzyńska jest mezoregionem geograficznym położonym prawie w całości w województwie pomorskim, z wyjątkiem skrawka na południu, który wchodzi na teren województwa kujawsko-pomorskiego. Wchodzi ona w skład znacznie większego regionu, Doliny Dolnej Wisły, charakteryzującego się typowym dla północnej Polski krajobrazem, pełnym pagórków i zagłębień powstałych podczas ostatniego zlodowacenia. Ślady pierwszej działalności człowieka można tam znaleźć już z czasów prehistorycznych, a od tamtej pory region był pod wpływami różnych ludów i kultur, co obecnie można zauważyć dzięki obiektom i budynkom zachowanym do naszych czasów, często jako atrakcje turystyczne.

Jak sama nazwa wskazuje, jedną z najważniejszych miejscowości dla Doliny Kwidzyńskiej jest Kwidzyn. Miasto to znane jest głównie z jego kompleksu zamkowo-katedralnego, powstałego w XIV wieku. W katedrze ciągle odbywają się msze, natomiast sam zamek służy obecnie jako muzeum historyczne i naukowe o tym regionie. Najbardziej charakterystyczną cechą zamku jest gdanisko, oddalone od wschodniego skrzydła o 55 m, wraz z gankiem, który łączył wieżę z resztą zamku, wspartym na pięciu wysokich arkadach. Gdanisko w zamkach pełniło funkcję sanitarno-obronną, a taka duża odległość od reszty zamku jest ewenementem na skalę światową. W skrócie- zamek kwidzyński ma najdłuższą na świecie drogę do toalety.

Kwidzyn otoczony jest wieloma mniejszymi miasteczkami i wsiami. Na wschód od miasta, w drodze do miejscowości Prabuty, leży wieś o nazwie Rakowiec. W kwestii zabytków najbardziej wyróżnia się chyba czternastowieczny kościół parafii św. Antoniego, jednak Rakowiec słynie bardziej z wydarzeń kulturowych- co roku, na przełomie września i października organizowane jest Święto Śliwki. Powstało ono głównie dzięki inicjatywie lokalnego koła gospodyń wiejskich, które zasłynęło dzięki lokalnym śliwkom w occie. Śliwka stała się tak ważna dla wsi, że postawiony został swego rodzaju pomnik tego owocu!

Nieco oddalając się od Rakowca w stronę Sztumu znaleźć można niewielką (bo nie mającą nawet tysiąca mieszkańców!) miejscowość Waplewo Wielkie. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się typową wsią bez żadnych atrakcji, warto bardziej się w nią zagłębić- jest tam bowiem postawiony pałac, który do XX w. był siedzibą rodu Sierakowskich, a obecnie jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.  Jest to naprawdę pięknie utrzymany budynek z rozległymi ogrodami, a w środku możemy znaleźć liczne dzieła sztuki i pamiątki z kolekcji jaką posiadała rodzina Sierakowskich- kolekcja ta jednak ciągle nie jest pełna i nadal trwają poszukiwania niektórych z dzieł. W 2018 roku na dworku odbyły się Dni Chopinowskie i wiele koncertów muzyki klasycznej (a sam Chopin odwiedził pałac w roku 1837!)

Nazwa Szymbark często kojarzy się z wsią na Kaszubach, słynną dzięki domowi do góry nogami. Jednak Szymbark, w którym znajduje się poniższy zamek jest miejscowością położoną bardziej na wschód, w województwie warmińsko-mazurskim. Właśnie w tym Szymbarku możemy znaleźć czternastowieczny zamek- jednak w przeciwieństwie do poprzednich obiektów nie ma do niego bezpośredniego wstępu, przez zagrożenie, jakie stawiają stare, zaniedbane mury. Można go jednak w całości obejść dookoła, jednocześnie podziwiając dziką naturę najbliższych okolic, np. jezioro, które często przedstawiane jest na rycinach zamku.

Od 2018 roku zamek został wykupiony przez właściciela prywatnego, który obiecał odnowić stan budowli do roku 2023. Jeżeli więc jego plany się spełnią, już wkrótce będzie można odwiedzić wnętrze i dziedziniec starej budowli.

Kolejna większa miejscowość znajdująca się w Dolinie Kwidzyńskiej to Gniew. Tak samo jak Kwidzyn, Gniew znany jest głównie dzięki zamkowi krzyżackiemu, położonemu na granicy miasta. Przez ostatnie parę lat zamek ten został wyremontowany i odnowiony, i obecnie można zarówno zwiedzić go dzięki zorganizowanym wycieczkom, jak i obejrzeć liczne pokazy, np. turnieje rycerskie, czy kowalstwo artystyczne. W okolicach zamku powstały liczne hotele i restauracje, które umilają pobyt i zwiedzanie okolicznych zabytków.

Podsumowując- warto jest czasem nie wyjeżdżać na drugi koniec świata, a zobaczyć jakie atrakcje kryją się tuż pod naszymi nosami. Wszystkie te miejsca autorka ciekawostki odwiedziła w ostatnie wakacje, nie jadąc dalej niż 50 kilometrów od domu- a miejscowości tu wymienione nie są w stanie pokryć ilości różnorodnych budowli i atrakcji w jej okolicach.

Wiktor Majewski

Studenckie Koło Naukowe Geografów