Poznaj swój region!- Toruń i Góry Zajęcze
Co do nazewnictwa- nie jest to do końca określone, to tak jak temperówka i ostrzynka. Niektórzy nazywają je Górami Zajęczymi, niektórzy Górami Piekarskimi. Tak czy siak, w rzeczywistości są to wydmy. Gdy słyszymy słowo wydmy od razu przed oczami mamy piaskowe obszary z charakterystycznymi ripplemarkami. Tutaj, na terenie Kotliny Toruńskiej mamy do czynienia z wydmami śródlądowymi. Obszar ten zaliczany jest do jednego z największych obszarów wydmowych Polski.
Góry Zajęcze początkowo rozciągały się między Bydgoskim Przedmieściem a Bielanami (dla niewtajemniczonych- okolice ronda i auli sportowo-widowiskowej niedaleko kampusu). W końcu XIXw. wskutek rozbudowy ulicy Kraszewskiego, Bema i ww. ronda rozdzielono dawny pas wydmowy na dwie części i wyodrębniono Przednie i Tylne Góry Zajęcze.
Wydmy Toruńskie (Wydmy Kotliny Toruńskiej) powstały z piasków akumulacji rzecznej, niesionych przez wody glacjalne zlodowacenia Wisły, płynące Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką. Dzięki znajdującej się na niej roślinności nie przerodziła się w wydmę ruchomą. Wydmy piaszczyste są powszechnym elementem w krajobrazie Torunia. W samym centrum może nie są zbyt widoczne, lecz na obrzeżach miasta możemy dostrzec znaczne zróżnicowanie terenu pokrywające się często z pozostałościami Twierdzy Toruń.
Dzisiaj, już przekształcone przez człowieka, wydmy mają głównie charakter parku miejskiego. Powstały na nich między innymi:
Na Tylnich Górach Zajęczych (zwanych Rudelką- nazwa pochodzi od niemieckiego Rodelbahn oznaczającego tor saneczkowy):
-ścieżka edukacyjna
-fitpark
-psi park
Na przednich Górach Zajęczych:
-Ścieżka Miłości
-fitpark
-plac zabaw
Spacerując w parku z czworonożnym przyjacielem (albo i bez) wiedzieliście, że chodzicie po wydmach? Teraz już wiecie! Polecamy odwiedzić też wyżej wspomniane tereny zagospodarowane przez Twierdzę Toruń, tam od razu zobaczycie jakie ciekawe tereny mamy pod nosem!